Den v dětské skupině

Ranní a dopolední program

Do skupinky přicházíme ideálně mezi 7:30 a 8:30. Po příchodu si každý najde své místečko u stolečku, najde si svoji židličku (máme různé barvy) a připraví si krabičku se svačinou, do které se někdo rovnou pustí. Někdo se potřebuje chvilku rozkoukat, pomazlit se s mámou či tátou, někdo se vrhne rovnou do nějaké hry, třeba stavění kolejí a ježdění s vláčky.

V 8:45 začínáme společný program. Nejprve se přivítáme v kruhu zpěvem, bubínkama nebo básničkou a pak plynule přejdeme do aktuálního tématu. Povídáme si o zvířátkách, rostlinách, prozkoumáváme tajemství lesa nebo se věnujeme tématům týkajícím se aktuálního ročního období. Tvoříme, experimentujeme, malujeme, pracujeme s našimi smysly a hrajeme různé dětské hry – všechny možné varianty hry na schovávanou nebo honěnou (ta je hodně oblíbená). A někdy si povídáme pohádku. Ale ne jen tak ledajakou. Pohádku připraví průvodci dětem na míru a klidně se v ní objeví dohromady víla, krokodýl ve vaně a sněhulák s bublifukem. A během vyprávění někdy vznikají i ilustrace. Snažíme se, aby činnosti byly různorodé a každý si našel to svoje, ale pokud se někdo opravdu nechce programu zúčastnit, nemusí. Vždy je dost prostoru na volnou hru.

Po dopoledním programu si dáme svačinu, pokud ji ještě máme :-), a nejpozději kolem 10. hodiny už balíme naše batůžky a vyrážíme ven.

Pobyt venku

Venku jsme za každého počasí. Odradit nás může jen opravdu velký mráz nebo bouře. Pobyt venku je buď na naší zahradě, kde se děti věnují různorodým činnostem (vyrábí své vlastní kaluže, hrají si na písku, vaří v bahenní kuchyni a spoustu jiného) nebo se zapojí do práce na zahradě. Pokud zrovna nejsme na zahradě, vyrážíme na procházku po okolí: zahrady GASKu, „k dubu“, k Vrchlici, do parku Na Náměti. Při procházkách si povídáme o tom, co vidíme, pozorujeme přírodu, milujeme kaluže.

Oběd a odpolední program

Po procházce se vracíme zpátky do školky na oběd. Oběd k nám přijíždí od externího dodavatele. Během oběda klademe důraz na samostatnost a po obědě si každý umyje svoji misku a příbor. Po jídle odcházíme do „spinkárny“ lehce si odpočinout. Průvodce přečte nebo vypráví pohádku. Zbytek odpoledne se nese v duchu volné hry. A pokud je chuť, máme k dispozici montessori aktivity, deskové hry, knihy nebo divadlo. Odpolední aktivity ukončí až příchod rodičů.