Den ve školce

Ráno a kruh

Do školky přicházíme mezi 7:30 a 8:30. Někdo se rovnou vrhne do hry, někdo snídá nebo se pomalu rozkoukává. Společný program začínáme kruhem v 8:45. Průvodce děti svolává různě – zpěvem, zvonkem, bubnováním, občas i polňačkou. Po přivítání posíláme kruhem „mluvící předmět“, díky kterému má každý možnost sdílet to, co potřebuje. V kruhu si pak rádi zazpíváme nebo zahrajeme intuitivní hry.

Dopolední program

Po ukončení kruhu následuje dopolední program. Ten je různorodý: od dramatizace pohádek a příběhů, přes experimenty všeho druhu a senzorické aktivity, až po tvoření s hlínou a barvami. Činnosti vybíráme tak, aby si „každý přišel na svoje“. Pokud se, i přesto, někdo nechce programu účastnit, věnuje se, po domluvě s průvodcem, individuální činnosti.

Svačina a šatna

Po řízené činnosti si ti, co mají chuť, dají svačinu. Někdy svoji, někdy si část vymění s kamarádem 🙂 Ačkoliv jí každý svým tempem, po 10:00 už můžeme uklízet stoly a přesouváme se do šatny, kde se převlékáme ven.

Pobyt venku

Snažíme se být venku každý den, odradí nás jen opravdu velký mráz nebo bouře. Chceme dětem dopřát volný pohyb, proto jsme často v naší zahradě. Občas zařadíme procházku: do Vlašského dvora, do zahrad GASKu, k menhirům, k Vrchlici,… Pozorujeme přírodu a její změny v různých obdobích. Na zahradě mají děti možnost věnovat se svojí činnosti (k oblíbeným patří výroba vlastních kaluží, lezení po stromech, budování nejrůznějších přístřešků, bahenní kuchyň a spoustu dalšího :)) nebo se zapojit do sázení, zalévání, úklidu, hrabání, přikládání na oheň, apod.

Oběd

Oběd k nám přijíždí od externího dodavatele. Protože klademe důraz na samostatnost, děti připravují misky, talíře a příbory, a potom si samy nandavají svou porci polévky a druhého jídla. Po obědě společně nádobí umyjeme, postaráme se také o úklid jídelny.

Odpoledne

Po jídle mají děti možnost si odpočinout. Využívají toho většinou jen ti nejmladší. Zbytek odpoledne se nese v duchu volné hry. Průvodce také nabízí činnost, která co nejlépe „sedí“ dané skupině a jejímu naladění. Mohou to být montessori aktivity, deskové hry, čtení knihy, hraní divadla, vaření či pečení… Pokud to počasí dovolí, odcházíme kolem 14:00-14:30 na naši zahradu, kde zůstáváme do příchodu rodičů.